Polecam


Domki w górach

Jeszcze krótkie wspomnienie zimy ……

Witam wszystkich wiernych “poczytywaczy” po długim milczeniu. Tegoroczna zima niby łagodna, jednak dokuczyła niejednemu z nas. W moim domu była pod znakiem chorób i szpitali…… Chorowaliśmy wszyscy po kolei, więc momentami nie wiedziałam czy w dalszym ciągu jestem jeszcze w szpitalu czy to dom zmienił  wygląd i przeznaczenie :o . Ale na szczęście to było …..  Za oknami już słoneczko, choroby poszły sobie gdzieś daleko i mimo że chwilowo mamy jakiś śmieszny nawrót zimy, to coś mi się wydaje że to jej ostatnie podrygi. Gdyby nie coś ciekawego co odkryłam w jednym ze szpitali pewnie nawet wspomnieniami nie wracałabym do tamtych dni,  ale odkrycie było tak piękne że jednak jeszcze przez chwilę wrócę do stycznia. W związku z tym, że nawet choroby nie do końca są w stanie utrzymać mnie w bezruchu, w okresach lepszego samopoczucia zwiedzałam sobie szpital. No i dokonałam przepięknego odkrycia, którym muszę się podzielić. W jednym ze szpitalnych kompleksów, pomiędzy budynkami odkryłam przepiękny zimowy ogród.
Obraz 9872 Pomysł rewelacyjny !!!  - przy okazji ukłon w stronę osób dbających o niego, bo rosnące tam rośliny są w świetnej kondycji i jak kiedyś mawiała moja babcia “uśmiechają się”.
Obraz 9865Jak błądząc po korytarzach weszłam w ten zaułek zaparło mi dech.
Obraz 9867Przepiękne ogromne oleandry, hibiskusy, wielkie philodendrony, palmy, yuki i draceny, a pomiędzy nimi różne pnącza – scindapsusy, bluszcze i hoye, z czego jedna pokaźnych rozmiarów, co widać na zdjęciu.
Obraz 9877Wszystkich gatunków wymienić nie dam rady, na zdjęciach też nie wszystko widać, ale jest tego strasznie dużo :o .
Fotki pstrykałam w styczniu, więc żadna z roślin nie kwitła, ale nie omieszkam odwiedzić to miejsce jeszcze nie raz i na pewno wybiorę sie tam z aparatem.
Obraz 9869W takich warunkach są w stanie kwitnąć wszystkie rośliny, więc może wypatrzę kwiaty dracen, philodendronów, czy innych na ogół nie kwitnących. Nie są one może zbyt ozdobne ale na pewno są ciekawe, bo większość z nas te rośliny zna jako “niekwitnące” a to nie prawda – każda roślina wytwarza jakieś “kwiaty”, niektóre tylko może trochę do typowych kwiatów niepodobne.
Obraz 9881Na ogół z takich miejsc przynoszę jakieś “zdobycze” w postaci listka czy szczepki która “niechcący”  przykleja mi się do rąk (wstydzę się tego bardzo, ale to jest silniejsze ode mnie), ale to miejsce tak mnie zauroczyło że postanowiłam tym razem zrobić coś odwrotnego i donieść tam coś ze swojej kolekcji.
Obraz 9876Mam nadzieję że nie dostanę za to po łapach, ale korci mnie wrzucić tam jakąś hoykę czy któregoś z cudacznych scindapsusów……… Ogród jest w części szpitala ogólnie dostępnej oddalonej od oddziałów, więc nie trzeba chorować żeby spędzić tam przyjemnie czas. Można się tam wybrać na spacer w deszczowy dzień i podziwiając przepiękne tropikalne rośliny wschłuchiwać się w uderzenia kropel deszczu o szklany dach, a powietrze ……. co tu dużo mówić :o , to taki maleńki raj ….
Obraz 9864

Comments are closed.