Polecam


Domki w górach

GRUDNIK SCHLUMBERGERA

GRUDNIK SCHLUMBERGERA – kwiat jak rajski ptak

grudnik pomarańcz (3)

Roślinka swą nazwę zawdzięcza nietypowemu okresowi kwitnienia.  A skąd ten nietypowy okres kwitnienia ?  Roślina pochodzi z Brazylii czyli półkuli południowej i tam kwitnie w maju, ale w tym czasie wiosna to jest u nas, a w Brazylii maj przypomina nasz listopad – krótkie dni, długie noce i po przywiezieniu jej na naszą półkulę roślina najzwyczajniej w świecie “pomyliła” pory roku i w ten sposób powstał grudnik, który swoimi kolorami rozświetla ponure barwy późnej jesieni i początków zimy.
grudnik różowy (1)
Z uwagi na ten nietypowy okres kwitnienia nazywane są również kaktusami bożonarodzeniowymi, ale nie są to kaktusy tylko sukulenty i do tego dość nietypowe. Grudniki są epifitami, czyli podobnie jak nasza popularna jemioła w naturze żyją w koronach drzew czerpiąc z nich soki i inne substancje odżywcze. Daje to sporo możliwości hodowlanych, ale o tym innym razem :o . Grudniczki nie wykształcają typowych pędów ani liści, wyglądem trochę faktycznie przypominają kaktusy i jak one nie tolerują nadmiaru wody. Lubią podłoże suche, łatwo przepuszczalne. Najlepiej jest użyć podłoża do kaktusów i sukulentów, a jeśli nie mamy gotowej mieszanki to do ziemi uniwersalnej należy dodać piasek i keramzyt żeby podłoże rozluźnić.grudnik czerwony (35) W okresie spoczynku podlewamy je jeszcze oszczędniej czyli prawie wcale. Należy doprowadzić je aż do zwiędniecia, uważając tylko żeby nie zasuszyć bryły korzeniowej. Okres spoczynku grudników przypada na sierpień – październik i to jest czas kiedy powinno się też zapewnić roślinom przez około 4 – 6 tygodni niższe temperatury – nawet w okolicach 7 – 12 stopni.  Przesuszenie i przechłodzenie jest warunkiem wytworzenia pąków kwiatowych. Stąd też najczęściej i najpiekniej kwitną te grudniki, które stoją na parapetach okiennych gdzie zawsze od okien ciągnie chłód, a przez szybę szybciej przesycha podłoże. Bezpośrednie światło nie jest konieczne. W naturze rosną pomiędzy konarami potężnych drzew, więc w zupełności wystarczy im światło rozproszone.
grudnik żółty szkołaKolory grudników są różne. Najbardziej popularne to oczywiście różowe i czerwone, ale są jeszcze białe, żółte, pomarańczowe i różne kombinacje mieszanek tych kolorów. W miarę jak będą kwitły u mnie kolejne kolory będę dorzucać ich zdjęcia. Na razie w tym sezonie kwitł mi pomarańczowy, żółty z drobnymi naciekami różu i różowy ale ten “starej generacji”. A jaka jest różnica między “starymi” i “nowymi”? – głównie w budowie członów i wielkości kwiatów. Te “nowe” mają ostro zakończone “listki”, natomiast znane od baaaaaardzo dawna grudniki naszych babć są obłe. Ich człony podobnie jak rhipsalidopsisów są gładkie i dopóki nie zakwitną nie wiadomo co to jest grudnik różowy
Dopiero kwiat wyraźnie pokazuje że jest to grudnik schlumbergera. Roślina na powyższym zdjęciu była pierwszą z mojej kolekcji i zgodnie z tym jak je nazwałam dostałam ją od swojej babci, u której rosła już od wielu lat. Na zdjęciu trudno ocenić jej wielkość, ale jest ogromna i jak obsypuje się kwiatami wygląda zjawiskowo. Po okresie kwitnienia zawsze warto rośliny trochę poprzycinać żeby je zagęścić. Nie przycinane wypuszczą dłuuuugie pędy ale nie doda to im uroku. Najpiękniej wyglądają grudniki kształtem jak najbardziej zbliżone do kuli, więc nie bójmy się i ostro je tnijmy. Tylko należy pamiętać że ten zabieg robi się dopiero po przekwitnięciu, bo inaczej stracimy wszystkie kwiaty które miały szanse pojawić się w danym sezonie.