Polecam


Domki w górach

trzykrotka andersona

Trzykrotka Andersona – kwiaty dla zapominalskich:o))

trzykrotkafiletowa1
Śliczna roślina, której jedna gałązka to już piękny bukiet. Rośnie w każdych warunkach, ale uwielbia podłoże wilgotne i bogate. W miejscach zacienionych też będzie delikatniejsza i słabsza. Na słoneczku tworzy silne, grube, pionowo stojące, ”wodniste” pędy, na końcu których pojawiają się kwiaty ułożone w coś w rodzaju wierzchołkowego grona. Kwiaty otwierają się w słońcu. Wieczorem i na deszcz kwiaty zamykają się. Bukiet po ścięciu zbrzydnie i kwiaty również się pozamykają, jakby chciał żeby go wyrzucić ( w kontakcie z wilgotną ziemią każdy kawałek z węzłem się ukorzeni), ale nie dajmy się nabrać. Bukiet należy wstawić do wazonu, a rano …. widok cudo ! Fiolet trzykrotki w pomieszczeniach zamkniętych staje się wyjątkowo piękny. Taki bukiet będzie cieszył bardzo długo. Jeśli o nim zapomnimy nie zwiędnie tylko….. puści korzenie i będzie rósł dalej :o . Jak przekwitną wszystkie kwiaty na głównym pędzie wypuści pędy boczne, a na ich wierzchołkach bardzo szybko pojawiają się kolejne pąki.
W ogrodzie zalecam częste obcinanie rośliny przy samej ziemi, wówczas będzie kwitła i wyglądała ładnie przez całe lato, bo cały czas będzie wypuszczała młode, zdrowe i cały czas tak samo silne pędy, na których wciąż od nowa będzie kwitła. Jest to taka roślina, że czym więcej będziemy ją obcinać i robić z niej bukiety, tym będzie ładniejsza w ogrodzie.trzykrotkabiala
Trzykrotki występują również w innych kolorach – różowe i białe, ale te są roślinami bardziej delikatnymi i trudniejszymi w uprawie niż podstawowa wersja - fioletowa. Nie będą rosły w trudnych warunkach, tylko potrzebują stanowiska słonecznego, wilgotnego i bogatego podłoża. W takich warunkach trzykrotka fioletowa dorośnie do olbrzymich rozmiarów, natomiast pozostałe kolory będą mniejsze i wymagają stałego pilnowania, żeby inne rośliny ich nie zagłuszyły, bo nie obronią się same. Żeby były gęste i ładne trzeba je również obcinać, ale z różowymi i białymi należy obchodzić się trochę delikatniej, bo nie są tak silne jak trzykrotka fioletowa i przy zaniedbaniu mogą przepaść.
trzykrotkandersonaafioletowa
Trzykrotki idealnie nadają sie do obsadzania oczek wodnych,  bo tam znajdą idealne warunki dla siebie. Roślina jest całkowicie mrozoodporna i nie wymaga żadnego zabezpieczenia na zimę. Zielone pędy przemarzają zaraz po pierwszych przymrozkach i należy je usunąć, ale tylko ze względów estetycznych, natomiast korzenie są całkowicie odporne nawet na bardzo silne mrozy i wiosną wypuszczą nowe, zdrowe pędy, które będą cieszyły oko przez wiele lat na jednym stanowisku, tylko co roku coraz większą kępą. Trzykrotka jest również odporna na wszelkie choroby, jedynie młode pędy mogą stanowić przysmak ślimaków i mogą porobić na niej trochę (niekoniecznie ładnych :o )”koronek”